Оформлення заповіту

За даними Державної служби статистики України майже кожен четвертий громадянин України сьогодні вдається до оформлення заповіту – особистого розпорядження щодо свого майна, майнових прав та обов’язків на випадок своєї смерті.

Це зважене рішення приймається задля того, щоб посмертне розпорядження активами померлого відбулося виключно у відповідності з його волею. До того ж цей крок допомагає нівелювати стрес родичів померлого, який останні відчувають у зв’язку з тим, що під час скорботи щодо втрати близької людини потребується вчиняти дії, пов’язані з поділом майна. Планування вашого майна – це, насамперед, шлях захисту ваших близьких від стресу та витрат на довготривалі судові процеси.

Ви маєте потурбуватися про заповіт навіть якщо ваша спадщина невелика. Заповіт варто оформити, якщо ви хочете виділити когось із спадкоємців, лишити інструкції щодо розподілу ваших активів.

Складання заповіту нотаріусом Київ

Складання заповіту – не важкий процес. Та якщо цього не зробити, розподіл майна буде здійснюватися “за законом”, тобто в порядку черговості спадкоємців, який передбачено Цивільним законодавством України. На жаль, це не завжди відповідає волі спадкодавця. Закон надає вашому чоловікові чи дружині, дітям, батькам, братам і сестрам або іншим родичам право отримати частину вашої власності. Але це не обов’язково може бути в тому порядку черговості чи в тій кількості, як це уявляєте ви. Доречі, ваше майно може заповідатися як особам, що входять, так і тим, що не входять до кола спадкоємців за законом, а також державі або окремим організаціям. Крім того на власний розсуд заповідач може позбавити права спадкоємства одного, декількох або всіх спадкоємців за законом. 

Якщо ви вирішили серйозно підійти до питання планування долі вашого майна на випадок смерті, варто звернутися до нотаріуса. В Україні посвідчити заповіт може як державний, так і приватний нотаріус. 

Якщо вам комфортно організувати процес оформлення заповіту в Печерському районі м. Києва, нотаріус Олена Мурашковська до ваших послуг

Ми чекаємо на Ваш дзвінок!

Телефонуйте:
Отже, що від вас вимагається:

Особиста присутність

Ви маєте знати, що в Україні укладання заповіту через представника є неможливим, адже ця угода безпосередньо пов’язана з особою заповідача, який підписує заповіт особисто. Тож ви маєте бути готові відвідати офіс нотаріуса

Якщо з об’єктивних причин (хвороба чи фізичні особливості) заповідач не годен підписати заповіт самостійно, за нього це може зробити інша особа, але обов’язково в присутності заповідача. Нотаріус має посвідчити цей підпис і вказати чому саме заповідач не розписався в заповіті особисто. Однак є виключення, за яким підписувати заповіт за заповідача не має права особа, на користь якої заповідається майно.

Перевірка дієздатності

В першу чергу нотаріус має перевірити дієздатність спадкодавця. Вона має бути повною, тобто спадкодавець має досягти повноліття – 18 років. Дієздатність за віком перевіряється за паспортом громадянина України (ID-карткою). Однак українським законодавством передбачена можливість оголосити повністю дієздатною й неповнолітню особу. Для кожного з таких випадків нотаріус запросить додаткові документи для підтвердження обсягу дієздатності особи.

  • у зв’язку з укладенням особою шлюбу до 18 років – свідоцтво про шлюб,
  • для особи до 18 років, що є матір’ю/батьком дитини – свідоцтво про народження дитини, в якому особу зазначено матір’ю/батьком, і рішення органу опіки та піклування про надання їй повної цивільної дієздатності, а в разі його відсутності – рішення суду,
  • для особи віком 16+, що займається підприємницькою діяльністю, нотаріус самостійно отримує відомості з так званого реєстру бізнесу (ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань), 
  • для особи віком 16+, що працює за трудовим договором – довідку з місця роботи та рішення органу опіки та піклування про надання такій особі повної цивільної дієздатності або рішення суду.

Але ж дієздатність залежить не тільки від віку особи, а також від фізичного стану,  інших особистих якостей людини, що з’являються у неї в міру розумового, фізичного, соціального розвитку. Тож якщо перебування особи, що звертається за оформленням заповіту, у здоровому глузді викликає сумнів, вчинення нотаріальної дії може бути відкладено допоки нотаріус перевірить наявність чинного рішення суду про визнання заповідача недієздатною особою.

Документи для оформлення заповіту

Отже які документи потрібно взяти з собою до нотаріусу для оформлення заповіту.

  • документи, що посвідчують вашу особу:  паспорт (ID-картку) та довідку про присвоєння ідентифікаційного номера,
  • додаткові документи, що підтверджують обсяг вашої дієздатності (см попередній пункт),
  • за можливості, копії документів ваших майбутніх спадкоємців: паспортів (ID-карток) та довідок про присвоєння ідентифікаційного номера, з яких нотаріус матиме змогу достовірно перенести вірне написання ПІБ, дат народження та інших реквізитів документів,
  • при оформленні заповіту на конкретно визначене майно бажано взяти з собою документи на таке майно, щоб уникнути помилок в формулюваннях.

Вартість оформлення заповіту

Вартість нотаріальної послуги з оформлення заповіту залежить від декількох факторів, як то кількість спадкоємців, обсяг спадкового майна й складність обраного різновиду заповіту та використовуваних правових конструкцій. Остаточна ціна оформлення заповіту приватним нотаріусом, як правило, узгоджується з клієнтом після попередніх консультацій.

Для планування ваших витрат на оформлення заповіту ми рекомендуємо отримати консультацію нотаріуса, який допоможе обрати оптимальну модель вираження останньої волі заповідача. 

Зателефонувавши нам ви можете отримати першу безкоштовну консультацію щодо оформлення заповіту, попередній розрахунок вартості та записатися на зручний для вас час на зустріч з нотаріусом в нашому офісі, що розташований в центрі Києва на вул. Предславинська, 38.

Скасування заповіту

Якщо обставини спонукають заповідача змінити свою волю, раніше викладену в заповіті, він має право в будь-який час скасувати заповіт та скласти новий. Для цього не потрібно повідомляти осіб, згаданих в заповіті. 

Ви можете звернутися до нашої нотаріальної контори в Печерському районі Києва для оформлення розпорядження про скасування заповіту та/або складання нового. При цьому попередній заповіт автоматично анулюється в тій частині, в якій він суперечить новому.